Nietolerancja Pokarmowa

Czym jest Nietolerancja Pokarmowa?

Zasadniczo nietolerancja pokarmowa jest niewłaściwą reakcją twojego organizmu na pewne pokarmy, co samo w sobie może objawiać się na wiele sposobów. Niektórzy będą mieć tylko jeden objaw, jak np. ostre bóle głowy, podczas gdy u innych objawi się to zespołem  nadwrażliwych jelit, migrenami, problemami skórnymi czy niedomaganiami układu oddechowego. Nie jest łatwo uświadomić sobie, że Twoje pożywienie jest katalizatorem dla występowania pewnych objawów, skoro symptomy nietolerancji pokarmowej mogą wystąpić kilka godzin albo nawet kilka dni później. Zupełnie inaczej niż w przypadku Alergii  pokarmowej, kiedy objawy często są widoczne natychmiast. Z  wypowiedzi wielu pacjentów, którzy po postawieniu diagnozy i pozbyciu się wielu objawów związanych z problemami trawiennymi wynika, że zdali sobie sprawę, iż przez całe życie doświadczali drobnych  symptomów, świadczących o nietolerancji pokarmowej.

Jaki udział mają przeciwciała IgG w Nietolerancji Pokarmowej?

Rozumienie złożonego sposobu, w jaki żywność wpływa na nasze zdrowie, jest dopiero w fazie rozwoju. Osoby, które wykazują niektóre z objawów związane z nietolerancją pokarmową – pojawienie się przeciwciał klasy G, często słyszą niewłaściwą diagnozę lub że ich stan jest wynikiem napięć emocjonalnych, w ten sposób przedłużając właściwe rozpoznanie przyczyny i leczenie. Teraz można już znaleźć odpowiedź na Państwa pytania – test na nietolerancję pokarmową pomoże wskazać przyczynę objawów i kolejno doprowadzić do długotrwałego lepszego samopoczucia.  
Nie powinno się lekceważyć niebezpieczeństwa, jakim jest nietolerancja pokarmowa; jeśli nawet nie stwarza ona bezpośredniego zagrożenia dla życia, może znacząco wpłynąć na zdolność do prowadzenia normalnego, zdrowego trybu życia.

ALERGIA NIEZALEŻNA TYPU III - NIETOLERANCJA POKARMOWA IgG

Alergia pokarmowa to nie to samo co nietolerancja pokarmowa

Obydwa terminy zazwyczaj są mylone. Przy standardowej alergii pokarmowej (jak alergia na orzeszki ziemne albo na skorupiaki) po spożyciu określonego pokarmu występuje zazwyczaj ostra i natychmiastowa reakcja układu immunologicznego.
Objawy alergii pokarmowej to kichanie, wysypka, podrażnienie skóry, katar, opuchlizna, zmęczenie, biegunka, wymioty. Objawy występują zazwyczaj w przeciągu kilku minut od spożycia czy wejścia w kontakt z alergenem, choć mogą pojawić się do dwóch godzin.  
Alergia pokarmowa występuje dość rzadko, bo zostaje stwierdzona tylko u ok. 2.5% populacji. Do najczęstszych alergenów należą orzeszki ziemne, orzechy brazylijskie, migdały, jaja, mleko, ryby i skorupiaki.

Organizm alergika, mający kontakt z substancją uczulającą, wytwarza określone przeciwciała (IgE), które mają zwalczyć alergeny zawarte w pokarmie. Jeśli dana osoba spożyje alergizujące pożywienie, wywoła to odpowiedź układu immunologicznego, której efektem jest wydzielanie histaminy i innych substancji. Alergiczne reakcje na pokarm, ze względu na dotkliwość, mogą być zróżnicowane, a niektóre mogą okazać się śmiertelne

Przypadki występowania nietolerancji pokarmowej zdarzają się niezwykle często. Szacuje się, że może być nią dotkniętych ok. 45% populacji. Wiele osób często zdradza więcej niż jeden symptom chorobowy. Objawy bywają słabe, a ich powód, czyli żywność, nie zawsze jest właściwie rozpoznany. Chorzy często skarżą się na nieustanny „zamęt w głowie”, zmęczenie, niepewność i opuchnięcie.

Zobacz także:

Alergia zależna IgE

Alergia Pokarmowa vs. Nietolerancja Pokarmowa:

Objawy Alergii Pokarmowej: